E-ink czyli inaczej papier elektroniczny (e-papier) (ang. EPD - electronic paper display) to jedna z najnowocześniejszych technologii w dziedzinie wyświetlaczy elektronicznych. Pomimo pewnych ograniczeń spowodowanych wczesną fazą rozwoju, wyświetlacze te są coraz popularniejsze i odnoszą już spektakularne sukcesy rynkowe. A dzięki swym rewolucyjnym cechom, spotykanym dotąd tylko w filmach science fiction, są nazywane wynalazkiem Gutenberga XXI wieku.

Głównym składnikiem technologii są miliony mikrokapsułek o średnicy ludzkiego włosa. Każda mikrokapsułka jest wypełniona przezroczystym płynnym polimerem oraz białymi i czarnymi cząsteczkami o średnicy 1 mikrometra. Mikrocząsteczki posiadają niewielki ładunek elektryczny, białe ujemny, a czarne dodatni. Ujemne najczęściej wykonane są z naturalnie białego dwutlenku tytanu, który doskonale odbija światło i bywa również stosowany jako barwnik zwykłego papieru. Mikrokapsułki są umieszczone między dwiema równoległymi, przewodzącymi powierzchniami oddalonymi od siebie o ok. 10 do 100 mikrometrów. Obie są podzielone na elektrody, a każda para elektrod umieszczonych po obu stronach odpowiada jednemu pikselowi. Ponieważ piksel odpowiada mikrokapsułce, w efekcie każda kapsułka znajduje się pomiędzy parą elektrod. Przykładając napięcie do odpowiedniej pary elektrod sterujemy pikselem. Ujemne napięcie na zewnętrznej elektrodzie (oglądanej) odpycha białe cząsteczki do podstawy lokalnej kapsułki i przyciąga czarne, naładowane dodatnio. Tym samym piksel staje się czarny, odwrócenie napięcia powoduje efekt odwrotny i piksel staje się biały. Gdy napięcie oddziałuje na cząsteczki odpowiednio krótko, wtedy ich mieszanina da kolor szary


Czytelność e-papieru jest doskonała również w pełnym słońcu, w odróżnieniu od ekranów LCD i LED, które nie oferują takich możliwości i wymagają przesłonienia ekranu od promieni słońca, aby dostrzec wyświetlany obraz lub zastosowania najmocniejszego trybu podświetlenia, który z kolei przekłada się na zdecydowanie większe zużycie energii elektrycznej.






 

 

Zawartość ekranu nie jest ''wyświetlana'' czy podświetlana, jak w przypadku monitorów LCD i LED lecz widzimy ją na zasadzie światła odbitego od powierzchni. A zatem dokładnie tak, jak dzieje się to podczas czytania tradycyjnego wydruku gazety lub książki.

Papier elektroniczny ma grubość ułamków milimetra i cechuje go brak poboru energii w czasie wyświetlania obrazu. Dzięki temu przy zoptymalizowanym zarządzaniu treściami czas działania baterii przy jednokrotnym naładowaniu pozwala na działanie ekranu nawet powyżej  roku czasu. Natomiast w przypadku zintegrowania z zasilaniem solarnym pozwala na wieloletnie działanie bez konieczności dodatkowego zasilania z sieci elektrycznej. Dzięki temu oferuje możliwość zdalnego prezentowania treści na dowolnych obszarach oddalonych od źródeł energii elektrycznej.

 

Wysoka rozdzielczość porównywalna z tradycyjnym drukiem wynosi nawet do 300 pikseli na cal. Dla porównania rozdzielczość standardowego monitora LCD to 70 - 100 pikseli na cal. Sprawia to, że ekrany e-ink mogą na mniejszej powierzchni prezentować więcej informacji, które będą doskonale czytelne. Natomiast wysoki kontrast porównywalny do tradycyjnego druku, nie konkuruje ze światłem słonecznym tylko z nim współpracuje, dlatego jest bardzo czytelny nawet w bezpośrednim świetle słonecznym. Dodatkowo szerokie kąty widzenia osiągające 180 stopni zapewniają bardzo dobrą czytelność z każdego położenia.